Dílo
Výstava: In-Memory-I-am

Pavla Sceranková

Klatov

2011, černobílý film, 5:06 min

Pavla Sceranková pracuje s nalezeným archivním materiálem svého děda. Autorský sestřih umělkyně představuje amatérské záznamy, které vznikaly průběžně od poloviny padesátých do konce šedesátých let minulého století ve vesničce Klatov poblíž Košic.

Sceranková sestavila střípky paměti z rodinné historie a nechala plně vyznít jejich surovou autentičnost včetně různých defektů způsobených časem, který narušil povrch filmového pásu. Práce nás vtahuje přímo do prostředí zapadlé části východního Slovenska. Vidíme tančící děti, včely, detaily kvetoucích stromů, impresivní záběry krajiny, okolí vesnice včetně rozestavěného panelákového sídliště.

Jedná se o rozpohybované momenty z rodinného alba, záznam lidské paměti znovu ožívající prostřednictvím filmových záběrů. Lidé zachyceni v určitém okamžiku svého života a nás zasahují něčím, co Roland Barthes nazýval pojmem Punctum. Víme, že lidé kteří k nám promlouvají prostřednictvím svých úsměvů, individuálních gest a upřených pohledů, zemřou.

K sestřihu záběrů pořízených pro rodinné účely přistupuje Pavla Sceranková zcela profesionálně. Prokládá je prolínačkami do bílých políček, které vyplňují chybějící paměť a fungují jako flashbackové momenty. Střídáním různých velikostí záběrů a použitím zatmívaček jako interpunkčního způsobu filmového jazyka autorka dosahuje rytmizace děje. Koláž je podbarvena komponovanou hudbou od současné anglické skladatelky Naomi Pinnock, která žije a tvoří v Berlíně. Ta svůj doprovod složila přímo na míru autentické rodinné výpovědi a výstižně potrhla emocionální tón vizuálního záznamu.

/sb/